Round bottles will be coming on moving conveyor of round glass bottle sticker labeling machine. Once bottles are coming on conveyor, bottles move to separator where bottles will be separated and bottle move toward label wrapper one by one. Before coming to wrapper, product sensor sense product, label sensor & dispensing motor give signal to each-other and label will be released. Released label will be wrapped around bottles when bottle pass through label wrapper and pressing pad.
Shiv Shakti Machtech in Offering Complete Liquid Processing & Liquid Packaging Solutions to Segments Like Beverages, Chemicals, Cosmetics, Dairy, Detergents, Distilleries, Edible Oil, Fertilizers, Food, Nutraceuticals, Paints, Pharmaceutical, Lubricants Oil, Pesticides, Pigments, Plastics, and Other Liquid-based Manufacturing Industries.
Wrap Around Bottle Labeling Machine consist of label wrapper, pressing pad, label dispenser, up-down assemblies, slat conveyor, product sensor, label sensor, container separator, electronic panel and operating HMI. Main body construction of machine made of stainless steel 304 square pipe.
Label dispenser, wrapper and pressing pad has up-down assemblies to easy adjustment. Separate motor and drive are given to label wrapper and container separator to easy operation and to get fast production. This bottle labeler has different model according to speed of machine like 30 bottles per minute, 50 bottles per minute, 80 bottles per minute, 120 bottles per minute, 150 bottles per minute, 200 bottles per minute and 300 bottles per minute.
Wrap Around Bottle Sticker Labeling Machine Manufacturer Kathwada Ahmedabad, Gujarat, India and supplier in Vadodara, Vatva, Changodar, Gota, Naroda, Nikol, Mehsana, Palanpur, Deesa, Patan, Vapi, Surendranagar, Bhavnagar, Jamnagar, Junagadh, Rajkot, Amreli, Mahuva, Surat, Navsari, Valsad, Daman, Silvassa, Porbandar, Mumbai, Vasai, Andheri, Dadar, Maharashtra, Aurangabad, Kolhapur, Nasik, Pune, Rajasthan, Jaipur, , Udaipur, Kota, Bharatpur, Panoli, Ankleshwar, Bharuch, Ajmer, Delhi, Noida, Baddi, Solan, Himachal Pradesh, HP, Una, Jammu Kashmir, Haryana, Hisar, Gurgaon, Gurugram, Kanpur, Madhya Pradesh, Indore, Bhopal, Ratlam, Jabalpur, Satna, New Delhi, Kolkata, West Bengal, Assam, Guwahati, Dibrugarh, Silchar, Asansol, Siliguri, Durgapur, Bhubaneswar, Odisha, Cuttack, Brahmapur, Puri, Goa, Amaravati, Andhra Pradesh, Visakhapatna, Hyderabad, Vijayawada, Anantapur, Rajamahendravaram, Guntur, Chittoor, Kurnool, Vizianagaram, Srikakulam, Karimnagar, Ramagundam, Suryapet, Telangana, Medak, Bengaluru, Bangalore, Mangaluru, Hubballi, Vijayapura, Davanagere, Kalaburagi, Chitradurga, Ballari, Kolar, Chennai, Coimbatore, Madurai, Tiruchirapalli, Tiruppur, Salem, Erode, Tirunelveli, Tamilnadu, Kerala, Kochi, Thiruvananthapuram, Kozhikode, Thrissur, Kollam, Alappuzha, Kottayam, Kannur, Malappuram, Bharatpur, Jodhpur, Bikaner, Alwar, Bhilwara, Nagpur, Amravati, Solapur, Akola, Bhiwandi, Ahmednagar, Achalpur, Dhule, Latur, Chandrapur, Parbhani, Panvel, Yavatmal, Satara, Malegaon, Navi Mumbai, Thane, Wardha, Vasai-Virar, Gondia, Hinganghat, Barshi, Ulhasnagar, Nandurbar, Bhusawal, Pimpri-Chinchwad, Sangli Miraj Kupwad, Kalyan, Satara.
| Brand | SSM |
| Model Number | SL-120 |
| Number of Head | 1 |
| Speed* | Up to 120 bottle per minute (depends on label length, bottle material and diameter of bottle) |
| Suitable for Products | Glass, plastic, PP, Pet, HDPE, LDPE, aluminum, metal Container |
| Shape of Container | Cylindrical Container |
| Direction of Movement | Left of Right |
| Label roll specification | Gap between two labels: maximum 3 mm |
| Core diameter: 75mm | |
| External Diameter of roll: maximum 300mm | |
| Type | Wrap Around / Partial Wrap / single side |
| Label Dispenser Motor | Servo Motor |
| Label accuracy | +/- 0.5mm to 1mm |
| Container sizes | Diameter: 20mm to 100mm |
| Height: 50mm to 250mm | |
| Label sizes | Height: 30mm to 145mm** |
| Length: 20mm to 280mm | |
| Height of Conveyor | 850mm (+50mm Adjustable) |
| Electrical Supply | 220 Volts, 1 Phase, 50 Hz. |
WhatsApp us