Bottles will be coming on moving conveyor of High-Speed Round Liquor Bottle Sticker Labeling Machine. Once Liquor Bottles are coming on conveyor, bottles move to separator where bottle will be separated and bottles move toward label wrapper one by one. Before coming to wrapper, product sensor sense bottle, label sensor & dispensing motor give signal to each-other and label will be released. Released label will be wrapped around bottle when bottle pass through label wrapper and pressing pad.
Shiv Shakti Machtech in Offering Complete Liquid Processing & Liquid Packaging Solutions to Segments Like Beverages, Chemicals, Cosmetics, Dairy, Detergents, Distilleries, Edible Oil, Fertilizers, Food, Nutraceuticals, Paints, Pharmaceutical, Lubricants Oil, Pesticides, Pigments, Plastics, and Other Liquid-based Manufacturing Industries.
High Speed Round Liquor Sticker Labeling Machine – 150 BPM consist of label wrapper, pressing pad, label dispenser, up-down assemblies, slat conveyor, product sensor, label sensor, bottle separator, electronic panel and operating HMI. Main body construction of machine made of stainless steel 304 square pipe. Label dispenser, wrapper and pressing pad has up-down assemblies to easy adjustment.
Separate motor and drive are given to label wrapper and container separator to easy operation and to get fast production. This liquor bottle labeler has different model according to speed of machine like 30 bottles per minute, 50 bottles per minute, 80 bottles per minute, 120 bottles per minute, 150 bottles per minute, 200 bottles per minute and 300 bottles per minute.
| Brand | SSM |
| Model Number | SL-200 |
| Number of Head | 1 |
| Speed* | Up to 150 bottles per minute (depends on label length, bottle material and diameter of bottle) |
| Suitable for Products | Liquor bottle / Wine Bottle / Vodka Bottle |
| Shape of Container | Cylindrical |
| Direction of Movement | Left of Right |
| Label roll specification | Gap between two labels: maximum 3 mm |
| Core diameter: 75mm | |
| External Diameter of roll: maximum 300mm | |
| Type | Wrap Around / Partial Wrap / single side |
| Label Dispenser Motor | Servo Motor |
| Label accuracy | +/- 0.5mm to 1mm |
| Vial sizes | Diameter: 40mm to 100mm |
| Height: 50mm to 250mm | |
| Label sizes | Height: 20mm to 180mm** |
| Length: 20mm to 180mm | |
| Height of Conveyor | 850mm (+50mm Adjustable) |
| Electrical Supply | 220 Volts, 1 Phase, 50 Hz. |
WhatsApp us