The Automatic Vertical Air Jet Cleaning Machine Model No SSM-AJC-150 by Shiv Shakti Machtech is a highly effective machine that uses positive air pressure and vacuum cleaning to sterilize glass containers. Its compact, stainless steel body is both durable and elegant, and it comes equipped with an S.S. Slat Conveyor and Reciprocating Cleaning Nozzles that ensure thorough cleaning. The machine is easy to operate, with no container-no cleaning system arrangement and a touch screen control panel. The main drive and conveyor drive consist of A/C Motor with synchronized variable A/C Frequency Drive, providing smooth and precise operation.
Shiv Shakti Machtech in Offering Complete Liquid Processing & Liquid Packaging Solutions to Segments Like Beverages, Chemicals, Cosmetics, Dairy, Detergents, Distilleries, Edible Oil, Fertilizers, Food, Nutraceuticals, Paints, Pharmaceutical, Lubricants Oil, Pesticides, Pigments, Plastics, and Other Liquid-based Manufacturing Industries.
Machine can be used to clean glass, plastic, PET, HDPE, LDPE bottles, jars etc. Machine is suitable for cleaning of nonsterile products like dry syrups and bulk packing o tablets and capsules.
Automatic Inverted Type Air Jet Cleaning Machine Model No SSM-AJC-150 by Shiv Shakti Machtech uses the back pressure of bottles to feed them through a turn table and separator assembly, onto a conveyor belt and into the cleaning section. The machine consists of two inverters and a cleaning section equipped with a continuous vacuum system.
As the bottles reach the in-feed inverter, they are turned in the wrong direction and pushed towards the cleaning section through the back pressure of other bottles. Once in the cleaning section, a pair of nozzles flushes air inside the neck of the bottle, while the vacuum system simultaneously sucks away any particles disturbed by the air.
The bottles then move to the second inverter, where they are returned to the correct direction and proceed to the filling machine. Overall, the machine is highly efficient and uses innovative technology to clean and sterilize glass containers in the pharmaceutical industry.
| Brand | SSM |
| Model No | AJC-150 |
| Speed* | Up to 120 bottles per minute |
| Suitable for Products | Pet Bottle / Glass Bottle / HDPE Bottle |
| Container Diameter | Up to 70mm |
| Direction of Movement | Left of Right |
| Input Specification | 10ml to 500ml bottles |
| Height of Conveyor | 850mm (+50mm Adjustable) |
| Electrical Supply | 220 Volts, 1 Phase, 50 Hz. |
| Compressed Air | 6 to 10 bar air pressure |
| Power | 2 HP |
| Optional Accessories | Air Filter & Regulator |
| Bottle Inspection Station | |
| Bottle Loading Platform |
WhatsApp us